דף הבית > אנחנו לומדים הכנת גבינות במחלבות באנגליה וסקוטלנד

אנחנו לומדים הכנת גבינות במחלבות באנגליה וסקוטלנד

במשך חודשיים התלמידים שלנו נהנו מאכילת גבינות עובש שהבאנו מבריטניה כמו גבינת קסטל בלו – גבינה בסגנון קממבר שכל מי שטעם אותה לא רצה להאמין שהיא הוכנה מחלב פרה (כולם היו משוכנעים שהגבינה הוכנה מחלב כבשים), צ'אדר מעושן בתפוח עץ, גבינת קולין, גבינת קולומייר וגבינות קשות שכל מחלבה מייצרת בייצור הייחודי לה.

 

                                

התלמידים שלנו שאלו מדוע אנו לא מתעדים באתר חוויות מסוג זה ולכן החלטנו שמעכשיו והלאה נכתוב על טיולי הגבינות שלנו.
אחרי לימודים במחלבות באוסטריה, שוויץ, גבול שוויץ צרפת, רומניה, מונטנגרו, החלטנו שהגיע הזמן לבקר באנגליה וסקוטלנד. זו הייתה החלטה מצויינת לא רק בגלל הגבינות המדהימות שיצא לנו לאכול וללמוד להכין בחוות הקטנות אלא גם בזכות האנשים הנדיבים שבעזרתם השכלנו רבות ולמדנו להכין גבינות חדשות. ראוי גם לציין את הנופים המדהימים שראינו והאנשים הנחמדים שפגשנו.
אנחנו מודים לכל יצרני הגבינות שפתחו את מחלבותיהם ואת ביתם בפנינו וסייעו לנו בהסברים ואירוח חם.
וכעת הגיע הזמן לדבר בפירוט על המקומות שבהם ביקרנו.
מחוזות אלו מבורכים בשפע של מים ומכאן היתרון במרעה שופע אשר ממנו ניזונים בעלי חיים כמו פרות, עזים וכבשים המניבים חלב עשיר שממנו מייצרים גבינות איכותיות. פגשנו את אחד מיצרני גבינת הצ'אדר שסיפר לנו שהוא מוסיף לאוכל של הפרות תפוחי אדמה ושעועית על מנת לשפר את טעם החלב.
בנוסף לכך עבדנו במחלבה אשר מייצרת גבינות מאוד ייחודיות ולמדנו להכין גבינות רבות כמו גבינת Cullin המכילה עשבי תיבול ופירות, גבינת Wensleydale שהינה גבינה קשה נפלאה שבכל שלב ושלב של הבשלתה מקבלת טעמים וניחוחות שונים. כאשר גבינה זו צעירה טעמה מתקתק וככל שהיא מבשילה יותר טעמה מתחזק. 

                      

טעמנו גם את הגבינה Wenslpeg milleydale שעברה תהליך של עישון קר וטעמנו גם גבינה עם עובש כחול.  למדנו במחלבה שבה בעלת המחלבה משמשת כיועצת למחלבות הצ'אדר בבריטניה. במהלך הביקור השתתפתי בהכנת גבינת ציאדר וגבינות עובש שונות. במהלך הכנת גבינת הציאדר ראינו שימוש בטכניקה של ערבוב חלב חם שהגיע אלינו ישר מחליבת הבוקר, עם חלב קר מחליבת הערב שנועד להסדיר את הטמפרטורה ולהוריד את חומציות החלב. לאחר מכן מוסיפים את המחמצות השונות ואת האנזים ( שם עושים שימוש באנזים מהחי). לאחר מכן מתחיל תהליך ההגבנה. לאחר סיום תהליך ההגבנה מתחיל תהליך החיתוך וערבוב הגבן. בסיום תהליך זה מתבצע הידוק הגבן וחיתוכו בעזרת מכונה בשם "peg mill". מכונה זו מבצעת חיתוך אחיד של הגבן. חיתוך זה משפר את מרקם הגבן ומסייע להידוק טוב יותר בתהליך הכבישה.

נהננו לראות בכל מחלבה ומחלבה את ההבדלים הקטנים בתהליך העבודה ובציוד ומאוד אהבנו לבקר בחדרי ההבחלה!! ברגע שראינו את דלת חדר ההבחלה נפתחת בכל מחלבה שביקרנו, ההתרגשות הציפה אותנו כמו בעת פתיחת דלתות הכספות של הבנק רק שבמקום כסף הופיעו שם גבינות בצורות, צבעים, ריחות וטעמים מדהימים. כל חדר הבחלה כזה מלא סודות וניסיון של שנים בהכנת גבינות. ראינו וטעמנו גבינות שעברו תהליך יישון של 2-3 שנים שבמהלכו הן עוברות טיפול מסור של ניגוב והפיכות.
לאחר שהשכלנו רבות, מלאים בחוויות, טעמים וידידים חדשים, חזרנו הביתה והתחלנו להכין גבינות חדשות שבקרוב תוכלו לראות אותן באתר שלנו וכמובן כל מי שיבוא ללמוד יוכל להתענג על טעמן.

בינתיים  אנחנו מבטיחים ללמד אותכם איך עושים גבינות בבית לפי המתכונים והטיפים החדשים שלמדנו  כאן.